Miloslav Nič, Ing. Ph.D.
45 let
vysokoškolský učitel a informatik
fotografie kandidáta STANu

Narodil jsem se v Bílém Újezdě, malé vesničce u Dobrušky v Orlických horách, do Slaného jsem se se ale přestěhoval již v minulém tisíciletí.

Na vysoké škole jsem zažil rok 1989, kdy jsem podepsal několik vět, vystoupil ze SSM a zažil na vlastní kůži bití na Národní třídě, stál u svatovítské katedrály při volbě prezidenta Havla a ve stávkovém výboru a v akademických senátech se několik let učil rozhodovat o společných záležitostech.

Stipendium velkého mecenáše a užasného člověka Alfreda Bádera mi umožnilo získat doktorát na University College a Imperial College v Londýně, patřících mezi nejprestižnější světové univerzity. Přesto jsem se jako jeden z mála stipendistů vrátil do Čech.

Na VŠCHT Praha jsem založil a vedl Laboratoř informatiky a chemie a založil bakalářský a magisterský studijní obor. V současnosti pracuji na vývoji komplexního software pro zpřístupnění evropské chemické legislativy a externě přednáším na ČVUT. Jsem autorem vzdělávacího serveru Zvon.org citovaného ve dvou stovkách zahraničních knih, podílel jsem se na sepisování a úspěšném plnění řady mezinárodních i národních grantů.

Vždy jsem věnoval část volného času veřejným záležitostem, ve světě, v Čechách i ve Slaném. Ve Slaném jsem se aktivně zapojil do řady aktivit, moje zkušenosti s dobou totality mne vedly k úspěšné obraně studentů trestně stíhaných za využití ústavou zaručeného práva na svobodu slova, s manželkou jsme petiční akcí významně ovlivnili projednávání strategického plánu, testoval jsem parkovací dům, přináším pravidelné reportáže ze zasedání zastupitelstev, atd.

V akademických senáteh, v poradních sborech světové organizace chemiků IUPAC i v národních organizacích jsem se naučil hledat rozumná řešení a kompromisy bez ohledu na vzájemné sympatie, což je dovednost pro práci zastupitele velmi důležitá.

Svůj hlavní přínos pro město vidím ve využití svých znalostí a vědeckého myšlení v zavedení koncepční práce do řízení města a k jejímu zprůhlednění. Dlouhodobě spolupracuji na rozvoji Národní technické knihovny a i tyto zkušenosti mohu městu nabídnout.

Také jsem ale člověk, který před mnoha lety zjistil, že ke svému životu nepotřebuje automobil, ale zato se neobejde bez častých procházek po Slaném a jeho okolí. Na vlastní boty a podvrtnuté kotníky znám stav slánských chodníků i nepořádek v okolí, a jelikož bydlím v paneláku ve Vítězné ulici, tak na vlastní kůži zažívám starosti obyčejného Slaňáka.

Zvolení do zastupitelstva bych si velmi vážil jako projev důvěry spoluobčanů, ale bez ohledu na výsledky voleb se budu dále zapojovat do svých současných aktivit, budovat organizaci příznivců STANu ve Slaném a po opadnutí volebních vášní se pokusím ve městě založit tradici povídání o vědě.